HCM1A0703V2-R10-R
Eaton Electronics
504-HCM1A0703V2R10-R
HCM1A0703V2-R10-R
制造商:
说明:
功率电感器(SMD型) IND MP 0.10uH 54A 2 PADS SMT
ECAD模型:
Mouser 目前在您所在地区不销售该产品。
供货情况
库存:
类似产品
产品属性 属性值 选择属性
Eaton
产品种类: 功率电感器(SMD型)
发货限制:
RoHS:
High Power Inductor
7 mm x 6.6 mm x 3 mm
Shielded
100 nH
20 %
29 A
800 uOhms
54 A
- 55 C
+ 155 C
350 MHz
Standard
7 mm
6.6 mm
3 mm
Alloy Powder
AEC-Q200
HCM1AV2
Reel
应用: Automotive
商标: Eaton Electronics
内核类型: Molded
组装国: Not Available
扩散国家: Not Available
原产国: CN
安装风格: PCB Mount
产品: Power Inductors
产品类型: Power Inductors - SMD
工厂包装数量: 2000
子类别: Inductors, Chokes & Coils
端接类型: SMD/SMT
测试频率: 100 kHz
找到的产品:
要显示类似产品,至少选中一个复选框
要显示该类别下的类似产品,请至少选中上方的一个复选框。
已选择的属性: 0
此功能要求启用JavaScript。
CNHTS:
USHTS:
TARIC:
ECCN:
EAR99
HCM1A0703V2 Automotive Grade Power Inductors
Eaton Electronics HCM1A0703V2 Automotive Grade High Current Power Inductors feature an inductance range of 0.10μH to 33μH in an SMT footprint of 7.3mm x 6.8mm with a 3mm height. The series is AEC-Q200 Automotive Grade 1 compliant and designed to meet automotive electronics power and thermal handling requirements. The inductors use an advanced molded construction design for high current handling capabilities and are stable over the operating temperature range. Additional features include low core loss, better thermal dissipation characteristics, and superior mechanical strength. The HCM1A0703V2 inductors are magnetically shielded for low EMI.
HCM1A High-Current Molded Inductors
Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors include a broad variety of products and offer a lower core loss than other powdered iron solutions. Both the HCM1A and HCM1AxV2 modules provide higher Isat, lower DC resistance (DCR), and soft roll-off characteristics. These inductors are magnetically shielded to reduce EMI and operate at an ambient temperature of +125°C with a maximum total temperature of +155°C. The product line features superior performance under harsh ambient conditions and offers current ratings up to 100A. Eaton HCM1A High-Current Molded Inductors are AEC-Q200 compliant to ensure automotive-grade electrical and mechanical performance, specifically at high operating temperatures.