Analog Devices / Maxim Integrated MAX17543/44/45 降压直流-直流转换器
美信 MAX17543/44/45 高效同步降压型直流-直流转换器是集成了 MOSFET 的高效率、高压、同步降压型直流-直流转换器,采用 4.5V 到 42V 的输入进行工作。该转换器可提供 1.7A, 2.5A 或 3.5A 的电流,并产生从 0.9V 到高达 0.9 倍 VIN 的输出电压。在 -40°C 到 +125°C 的范围内,反馈(FB)电压精确到 ±1.1% 以内。MAX17543/44/45 采用峰值电流模式控制。该器件可采用脉宽调制(PWM)、脉冲频率调制(PFM)、或断续导通模式等控制方式工作。
特性
  • Reduces external components and total cost
    • No schottky-synchronous operation
    • Internal compensation for any output voltage
    • Built-in soft-start
    • All-ceramic capacitors, compact layout
  • Reduces number of DC-DC regulators to stock
    • Wide 4.5V to 42V input
    • Adjustable 0.9V to 0.9 x VIN output
    • 100kHz to 2.2MHz Adjustable switching frequency with external synchronization
  • Reduces power dissipation
    • Peak efficiency > 90%
    • PFM/DCM Enables enhanced light-load efficiency
    • 2.8μA Shutdown current
  • Operates reliably in adverse industrial environments
    • Peak current-limit protection
    • Built-in output voltage monitoring with RESET
    • Programmable EN/UVLO threshold
    • Monotonic startup into prebiased load
    • Overtemperature protection
    • -40°C to +125°C Operation